Notebook ve Laptop

Günümüzde sürekli gelişmekte olan bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Yenilikçi olarak çıkan notebook ve laptoplar eskiden hayal bile edemeyeceğimiz özelliklere sahip olabilmekteler. Klavye, mouse, monitör gibi ekstra donanımları tek bir yere sığdırarak meydana gelen notebook gibi ürünler ile keyifli vakitler geçirebilmek veya tüm işlerinizi yapabilmek hayal olmaktan çıkmış durumdadır. Masaüstü bilgisayarlara nazaran hafif ve taşınabilir olması sebebiyle özellikle son dönemde notebook ve laptop satışları ciddi derecede artmış ve büyük firmaların bu yöndeki ar-ge çalışmaları sürekliliğini devam ettirebilmek adına ciddi yatırımlar yapmıştır. Bu kolay ve pratiklik sağlayarak hayatımızın vazgeçilmez parçası olan dizüstü bilgisayar ürünleri; Lenovo, Asus, Acer, Apple, Dell, HP, Hometech, MSI, Huawei vb. gibi daha birçok markanın çalışmalarıyla tarafımıza kadar ulaşmaktadır. Notebook, laptop veya dizüstü bilgisayar olarak isimlendirdiğimiz bu ürünler kişinin kullanım amacına yönelik olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Sadece günlük işleriniz için daha az donanımlı ve uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Eğer bir oyunseverseniz tam size uygun gamer serisi notebookları tercih edebilirsiniz. Tüm bunların dışında yazılım, geliştirme, program yapımı veya resim editörü gibi işleriniz için seçebileceğiniz bir çok farklı notebook ve laptop çeşidi bulabilirsiniz. Birçok faaliyetiniz için çeşitli ürünler arasından seçim yaparak webdekifirsat.com internet sitemiz üzerinden satınalabilirsiniz. Notebook dışında incecik ve daha hafif boyuylar ile karşımıza çıkan ürünler ultrabook olarak adlandırılmaktadır. Daha çok gezmeyi ve seyahat etmeyi seven yada işi gereği sürekli yolculuk yapan kişilerin ilk tercihlerinden birisi ultrabooklar olmaktadır. Oyunculara yönelik özel tasarlanmış ve soğutma sisteminden başlayarak tüm modifikasyonları oyun için dizayn edilmiş gamebook ürünleri bulunmaktadır. bunlar notebook modelleri arasında en ağır ve kalın yapıda olanlarıdır. Fakat taşınabilir olması özellikle oyuncuların her an zevkini çıkarabilmesine olanak tanımaktadır. İhtiyacınıza yönelik olarak bu birbirinden farklı seçenekle dolu olan notebook ürünleri arasında dikkat etmeniz hususlar kısaca aşağıdaki gibidir. İşlemci hızı ve tipi, ram boyutu, harddisk hızı ve kapasitesi, ekran tazeleme hızı, ekran kartı (vga) özelliği, Ekran boyutu, çözünürlük desteği, ağırlığı klavye aydınlatması dokunmatik olup olmadığı gibi bir çok özellik arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Notebook seçimi yapılırken temel donanım olarak işlemci, ram, ssd diski ve ekran kartı en önemlileri arasındadır. bilgisayarın beyni diye tabir edilen işlemci, çekirdek sayısına göre ve ghz hızına göre performansını belirler. Ram ise işin geçici hafıza kısmıdır. Yani programın yada oyunun açılması için içerisine ön depolama yaparak daha hızlı açılmasını, yüklenmesini sağlar. İşimiz bitttikten sonra bilgisayarı kapattığımızda kendisi sıfırlar yeniden hazır hale gelir. Ekran kartı ise yapacağınız işe göre ekrandaki derinliği, kaliteyi ve grafiklerin gerçekçiliğini belirleyen faktördür. Oyun veya çizim programlarında yapılan işe göre direk performansta etkisi vardır.
Yukarıdaki temel seçimlerinizden sonra kişisel kullanımınıza göre ekran boyutunu seçebilirsiniz. Burada seçim yaparken dikkat etmeniz gereken konular kısaca şöyledir. Aldığınız ürünü sürekli taşıyacak ve yanınızda bulunduracaksanız standart boyut olarak geçen 15.6 inç yada bundan daha ufak boyutlarda ekran seçimi yapmanız uygun olacaktır. Daha sabit bir yerde kullanım yapılacaksa büyük boyutlardaki ekranları tercih edebilirsiniz. Çünkü ekran ne kadar büyürse o kadar daha verimli işlemler yapabilirsiniz.
Seçiminizi yaparken dikkat edeceğiniz bir farklı ve önemli konu ise depolama alanı olmalıdır. Yapacağınız işlemler yüksek yer kapayalan işlemler olacaksa 1 TB veya daha yüksek depolama alanı olan ürünler almanız ideal olacaktır. Doküman hazırlığı vb. gibi işleriniz var ise yüksek depolamadan ziyade daha alt varyasyonlar tercih edebilirsiniz. Çok hızlı işlem yapan depolama ürünleri içinde SSD, msata, m2sata diye tabir edilen depolama ürünlerine göz atabilirsiniz.
Oyunseverler veya işi tamamen grafik olan kişilerin ise ekran kartını iyi seçmesi gerekir. ekran kartı seçimi yaparken marka, modelden önce chipseti, vga'nın içerisindeki ddr ram teknolojisi kaç gb olduğu, render veya oyun detaylarınızı netleştirmek için kaç bit seçeceğiniz önemlidir. Yazılım programlarına yönelik daha yoğun kullanımınız olacak ise de işlemci ve ram gibi detaylar üzerinde ağırlık vermeniz daha ideal olacaktır. İşlemci seçimi yaparken i5, i7 veya i9 gibi intel tabanlı yada bunlara karşılık gelen AMD tabanlı işlemci seçimi yapmalısınız. İşlemci seçimlerinizde çekirdek sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Notebook Fiyatları

Haliyle laptoplarda özellik ne kadar yükselirse fiyat ona bağlı olarak yükselmektedir. Çoğu insan daha iyi özellikte ürünü alabilmek için bütçesini zorlamaya çalışmaktadır. Halbuki sadece ufak dokunuşlarla birbirine yakın özelliklerde olan bilgisayarları uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Minimum ve maksimum bütçenizi belirlerken size uygun özellikleri sağlayabilecek bir liste oluşturup örneğin sadece rami yükselterek yada HDD yerine SSD seçimi yaparak çok fiyat değişikliği göstermeden bir üst seviye bilgisayara bütçeyi çok aşmadan sahip olmak mümkündür. Sonuç olarak baktığımızda teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki hergün yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Bu sebeple kendinizi yormadan daha sonraki süreçte ihtiyaçlarınıza göre notebook seçimi yaparak bilgisayarınızı yükseltme yoluna gidebilirsiniz.

 

Kullanıcı yorumlarının önemi

Elektronik ürünlerde orjinallik etiketinin bozulduğunda ayıplı mal kategorisi dışında olması ile iade alınamayacağını biliyorsunuz ve bir cihaz seçeceksiniz. Bunun için tek bir şansınız var. O yüzden seçiminizi yaparken size yol gösterebilecek en büyük faktörlerden biride kullanıcı yorumlarıdır. buradaki yorumlardan yola çıkarak tercih etmek istediğiniz notebook ve laptoptaki diğer kullanıcı deneyimlerini okumanız ve seçiminizi bu yolda yapmanız daha iyi olacaktır. Bu sayede memnuniyet oranlarını görebilir ve isteklere karşı nasıl geri dönüşler edinildiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

$537.03 + KDV
$650.00 + KDV
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
$779.93 KDV Dahil
$836.62 KDV Dahil
%7 İndirim
%7İndirim
Ücretsiz Kargo
$1,488.57 KDV Dahil
$1,711.00 KDV Dahil
%13 İndirim
%13İndirim
Ücretsiz Kargo
1 2 3 >