Emzik Çeşitleri, bebeğinizin doğuştan önce başlayan emme duygusu ile hem ruhsal anlamda heme fiziksel anlamta ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Bu emme hissi bebeklere güven verir. Özellikle günümüzde uzman verilerine göre, bebek anne sütünü yeterince alamıyor, mamaya ihtiyaç duyuyor veya parmak, oyuncak gibi şeylere emme refleksi gösteriyorsa yalancı emzik kullanılması gerekmektedir. Gün içerisinde uykuya geçme, uygukunda husursuzluk gibi problem yaşayan bebekler üzerinde emzik ile sakinleştirici bir etki oluşturmak mümkün olabilmektedir. Bilinçli şekilde kullanımı yapılan emzikler bebeklere önemli yararlarda sağlayabilmektedir. bunun için öncelikle bebeğiniz için hangi emzik çeşidi daha uygun olacağına karar vermelisiniz. Bebeğinizin bu yalancı emziklere alışma evresi için yapacağınız seçimler önemlidir. Güzel bir emzik seçimi ile bebeğinizin ruhsal ve fiziksel gelişimi daha keyifli geçecektir.

 

Emzik Faydaları Nelerdir?

Emzikler, huzursuzluk yaşayan veya uyku problemi çeken bebekler için önemli yere sahiptir. Emme refleksi tam gelişmemiş olan bebeklerde, emzik kullanımı zihinsel gelişiminde çok etkili olabilir. yalancı emzikler emme refleksinin gelişimizde önemli faktörlerdir. Bu sayede bebeğinizin yutma reflekside gelişmektedir. Ayrıca bebeğin ağızı ile yorgan arasında bulunan mesafeyi arttırması sebebiyle boğulmanın önüne geçer.

 

Emzik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yüzlerce emzik çeşitleri arasından seçim yapmak bazen kararsızlıklara yol açabilir. Emzik seçimini yaparken ilk etapta bebeğinizin kaç aylık olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer yenidoğan bebeğiniz barsa yenidoğan emzikleri tercih etmek iyi olacaktır. Bebeğinizin damak gelişimine bağlı olarak damaklı yada damaksız olan emzik çeşitleri seçerek kullanabilirsiniz. Eğer sağlıkla ilgili bir problem mevcutsa doktor tavsiyesinden sonra kauçuk ve silikon malzemeden üretilen emzik seçimleri daha doğru olabilir. Eğer bebeğiniz diş çıkarma dönemindeyse kauçuk malzemeden üretilen yalancı emzikler nispeten daha sağlam ve esnek yapıda olacaktır. Silikon emzikler daha kolay temizlenir ve daha geç eskir ayrıca ısıya daha dayanıklıdırlar. Bu sebeple steril edilmesi daha kolaydır. Kokusuz olan bu emzikler çoğu bebek tarafından daha çok tercih edilir. Emzik çeşitleri arasından seçim yaparken delikli, kırılmaz özellikli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Emzik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Bebeklerin emzik kullanması ile bu emziklere alışkanlık edinmesi çok basit olabilir. Bu sebeple emzik kullanımını kontrol altında tutmanız, emzik bıraktırırken daha kolay bir dönem geçirmeniz için önemlidir. Emzik kullanımı yaparken bebeğinizin açlık ihtiyacı için değil sakinleşmesi için verdiğinize emin olun. Geçici çözüm olarak sürekli emzik vermeniz onu buna daha çok bağımlı yapabilir. kullanım ömrü dolan veya eskiyen emzikleri mutlaka yenisi ile değiştirin. Emzik askısı kullanırken herhangi bir kaza durumuna karşı bebeğinizin yaka kısmına takın.
Özellikle bebeğinizi emzik kullanımına hızlı alıştırmak için bal, reçel, pekmez vb. gibi şeker içeren besinler kullanmayınız. bu tarz besinler ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunda, henüz bebek dönemindeki kişiler için metabolik hastalıklara sebep olabilir.

 

Emziğin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeğiniz için kullandığınız emzikler eğer ev ortamında yer ile temas ederse sıcak sudan geçirilerek tekrar kullanılabilir. Dışarda herhangi bir ortamda yer teması olması durumunda ise sıcak su ile sabunlu su kullanmanızı ve sonrasında iyice kurulamanızı tavsiye ederiz. İlk 6 aylık kullanımdan sonra mutlaka 5-10 dakikalık kaynar suda emziği bekleterek doğal sıcaklıkta kurumaya bırakabilirsiniz.

 

Emziklerde Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Emzik çeşitleri seçimi yaparken kullanım süreside çok önemlidir. Kauçuk emzikler silikon emziklere nazaran bir miktar daha az kullanım ömrü sunmaktadır. Fakat her iki türde de uzun süre emzik kullanımı bebeğin ağız gelişimine olumsuz katkı sağlayabilir.Bu sebeple emzik kullanımı uzman verilerine göre 2 yaşına kadar tavsiye edilir. Dişleri çıkan bebeklerde sürekli emzik kullanımı emziği daha çabuk yıpratır. Deforme olan bu yıpranmış parçalar kopabilir ve bebeğiniz bu parçaları yutabilir. Tüm bunlar ise istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle emzik kullanımını az de kontrollü yapmanız tavsiye edilmektedir.

 

Emzik Bıraktırma Yöntemleri Nelerdir?

Bebeğinize ilk başta belirli zorlukla alıştırdığınız emzik kullanımını, belli bir yaştan sonra belirli periyotlarda azaltarak bıraktırılması gerekmektedir. Bebekler yalancı emzik kullanımı sonrası alışkın oldukları emziklerden vazgeçmek istemezler. Bu alıikanlıktan vazgeçmeleri için ebeveynleri olarak sizlerin sabırlı ve kademeli bir yol izlemeniz gerekmektedir. Bir anda bıraktırılan emzik kullanımı bebeklerde ruhsal davranış bozukluklarına yol açabilir. 
Emzik kullanımını bıraktıtırken sizden emzik isteyen bebeğinizi oyalamak ve belirli aralıklarla emzik vermek güzel bir bıraktırma yöntemi olacaktır. Bu şekilde yavaş yavaş emzik kullanımı bitirilebilir.
 

₺101,78 KDV Dahil
₺135,70 KDV Dahil
₺101,78 KDV Dahil
₺135,70 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺70,83 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺82,47 KDV Dahil
₺107,82 KDV Dahil
₺134,79 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺82,47 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺82,47 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺82,47 KDV Dahil
₺56,67 KDV Dahil
₺82,48 KDV Dahil
₺34,71 KDV Dahil
₺46,27 KDV Dahil
₺22,13 KDV Dahil
₺31,59 KDV Dahil
₺35,40 KDV Dahil
₺47,20 KDV Dahil
1 2 3 >