Zeytinyağı, Türk mutfağı baz alındığında hemen hemen her ürünle ve yemekle kombine edilebilen ve fazlasıyla kullanılan bir üründür. Salatalarda, yemeklerde ve kızartmalarda çok tercih edilmektedir. Organik sızma zeytinyağı dediğimizde, aslında tohumlanmasından büyümesine, yetiştirilmesine, ilaçlanmasına, toplanmasına ve hasat edilmesine kadar geçen süreçler bulunmaktadır. Bir zeytinyağının organik olarak etiketlenebilmesi için tüm bu süreçlerin uluslararası akreditasyona sahip bir kuruluş vasıtasıyla denetlenerek belgelendirilmesi gerekmektedir. Naturel Sızma Zeytinyağı'nın büyük kısmı İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan gibi ülkeler tarafından üretilmektedir. Zeytinyağı, polifenol ve sağlıklı bileşenler içermesi sebebiyle bilinen en sağlıklı yemeklik yağlardan biridir. Aynı zamanda sporcuların ve spor yapanlarında özellikle tüketmeyi seçtiği yağların başında gelmektedir.

Organik Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Organik zeytinyağı, yetiştime aşamasından itibaren doğal yolların kullanılması ve aynı yöntemlerle sıkılmasıyla elde edilen en yüksek kaliteli yağdır. Yapılan sıkım yöntemine göre zeytinyağının rengi koyu yeşilde sarı renklere doğru değişiklik göstermektedir. Organik sızma zeytinyağlarında yağın aromasından kaynaklanan yoğun veya yumuşak akışlı geçişler görülebilir. Bu farklılıklar organik zeytinyağı kalitesinde bir farklılık göstermez. Zeytinyağı aroması zeytin türüne göre değişiklik göstermektedir. Kuzey Ege bölgesinde yetiştirilen zeytinler, aldığı yüksek rüzgar ve iklim koşulu şartları sebebiyle daha yumuşak bir aromaya sahip olurlar. Güney Ege bölgesinde üretilen zeytinyağları ise yine iklim koşulları sebebiyle daha yoğun bir aromaya sahiptir. Kuzey Ege bölgesinde üretilen naturel sızma zeytinyağı genelde daha yumuşak ve daha fazla ağızda tat kalması ile ün yapmıştır. Güney Ege bölgesinde üretilen yağlar ise boğazda bir tık daha fazla yanma hissi vermektedir. Bununla birlikte bir yağın hafif olarak sınıflandırılması daha az kalorili veya daha düşük yağ içerdiği anlamına gelmez. Yoğun yağlar, zeytinyağının karakteristik biberli aromasının en güçlü hissedildiği yağlardır.

Zeytinyağı Sağlığa faydalı mıdır?

Zeytinyağı sağlığa faydalı olan doymamış yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Diğer yağlara oranla daha az doymuş yağ içerir. Zeytinyağı, zeytin tanelerinden elde edildiği için içindeki antioksidanları, vitaminleri ve sağlık için faydalı olan birçok bileşeni de içerir. Zeytinyağı, E vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gram natürel sızma zeytinyağı, günlük önerilen E vitamini ihtiyacımızın yaklaşık %72'sini karşılar. E vitamini güçlü bir antioksidandır ve zararlı radikallere karşı hücre zarlarını koruyarak cilt bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca natürel sızma zeytinyağı, K vitamini için de çok iyi bir kaynaktır. 100 gramı yaklaşık olarak günlük alınması gereken miktarın %75'ini sağlar. K vitamini kemik yapısını destekleyerek kemik kütlesinin artmasına yardım eder. Aynı zamanda beyindeki sinirsel hasarı azaltarak Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu etki gösterir.
Her gün boş mideye yarım çay bardağı zeytinyağı içtiğinizde emin olun bu 9 harika sonucu bizzat kendiniz göreceksiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zeytinyağında bulunan yağ asitleri çeşitli bağışıklık işlevleriyle ilgili olarak önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Son zamanlarda bağışıklık sisteminin önemini daha çok anlar olduk. Bağışıklık sistemi bizi soğuk algınlığından kansere kadar çok çeşitli hastalıklardan koruyor. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değilseniz hastalıklar sizin de kapınızı çalabilir. Zeytinyağı da vücut tarafından emilebilen en önemli antioksidanlardan E vitamini kaynağıdır. Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidanlardandır. Polifenol seviyesi yüksek bir zeytinyağından vücudun alabildiği bu faydalı bileşiklerin oranı %45-50'lere kadar çıkabilmektedir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Kalın bağırsağı iyileştirir. Zeytinyağı, kansere yol açabilecek zararlara karşı hücreleri korur. Daha iyi cilt, saç, tırnaklar ve kemikler. Zeytinyağı saç ve tırnakları yatıştırır, onarır, besler ve daha hızlı uzamalarını sağlar. Tüketerek kullandığınızda da ha etkili olsa da, zeytinyağını saç veya cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Karaciğeri temizler. Karaciğer, vücudumuzda son derece önemli bir rol oynar: iç sistemlerimizin tümünü temizler. Bazen karaciğerin kendisini de temizlememiz gerekir, bu da en iyi ve güvenli şekilde zeytinyağı ile yapılabilir. Kilo verdirir. Zeytinyağı çok fazla miktarda yağ asidi içerir: yağ asidi, kısa süre içinde 'tok' hissetmenizi sağlayan sağlıklı bir yağ türüdür. Kalbi korur. Zeytinyağı katı yağların aksine kalp dostudur. Enfeksiyonları azaltır. Kan şekeri seviyesini kontrol altına alır. Beyni korur. Zeytinyağı beynimizi destekler. Alzheimer hastalığını ve ruhsal çöküntüyü önler. Kısaca zeytinyağı bilinen en şifalı gıda ürünüdür.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir? Yemeklerde kullanılır mı?

Soğuk sıkım bir yöntemdir. Zeytinden zeytinyağı elde edilirken, zeytinler toplanır, temizlenir ve parçalanır. Burada en basit söylemle zeytinden bir hamur elde edilir ve bu hamurda kullanılan suyun derecesi 27 derecenin altında olursa, buna soğuk sıkım denir. Yani soğuk sıkım zeytinyağı sadece soğuk tüketilmeye yönelik değildir, her yerde kullanılabilir.
Peki neden 27 derecenin altında soğuk su kullanılır bu hamurda? Çünkü fenoller ve bileşenlerden bazıları sıcak su İle temas ettiğinde özelliğini yitirebiliyor, bu sebeple elde edilen zeytinyağının daha kaliteli ve yararlı olması sebebiyle soğuk sıkım daha çok tercih ediliyor. Elde edilen bu kaliteli zeytinyağını tabi ki de sıcak yemeklerin tamamında, salatalarınızda ve kahvaltılarınızda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Naturel Sızma Zeytinyağı Nasıl Tüketilir?

Naturel sızma Zeytinyağı aldıysanız size tavsilerimiz şunlardır. Teneke olarak aldıysanız öncelikle cam şişelere aktarmanızı öneririz. Şişe ya da tenekenizi açtıktan sonra en fazla 6 ay içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Sağlınız için her sabah aç karnına en az 1 tatlı kaşığı içmenizi şiddetle öneririz. Çiğ tüketime çok uygun olduğu için kahvaltılarınızda, salata ve mezelerinizde, pizza ve makarnalarınızın üzerinde afiyetle kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı Bozulur mu?

Genel olarak baktıımızda Erken hasat soğuk sıkım naturel sızma zeytinyağı kolayca bozulmaz. Fakat özellikle ışık zeytinyağının bozulmasına yol açan en önemli unsurlardandır. Koyu cam şişelerimiz zeytinyağını güneş ışığından ve UV ışınlarından korur. 20 derecenin üzerindeki sıcaklıklar genellikle aşırı oksidasyona neden olur. Zeytinyağınızı ocaktan uzakta ve serin, karanlık bir dolapta saklayın. Saklama sırasında hava ile temas en aza indirilmelidir. Herhangi bir tat veya aroma kaybını önlemek için şişenizin kapağını kapalı tutun.

Zeytinyağı ile Yemek yapılır mı?

Yemeğinde, kızartmanın da en alası ve sağlıklısı iyi cins, soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı ile yapılanıdır. Bilimsel açıklaması şöyle:Sağlık bekçiliğimizi yapan, zeytinyağının içinde bulunan ve antioksidan görevini yapan fenollerdir. En kaliteli yağlar ise içeriğindeki fenol miktarı en yüksek olan, düşük asitli, natürel sızma yağlardır. Yüksek ısılarda çeşitli kimyasal maddeler katılarak rafine edilen yağlarda fenoller yok oluyor. Kızartmanın sağlıklı bir pişirme yöntemi olmadığını biliyoruz elbette. Lakin, içeriğindeki antioksidan ve oleik asit sayesinde zeytinyağının yanma derecesi çok yüksektir. Kızartma sırasında oluşan serbest radikallerden ve toksik maddelerden bünyemizi koruyan yine fenollerdir.

Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Genel olarak, daha hafif ve fenol değerleri yüksek bir yağ ile yemek pişirerek daha lezzetli sonuçlar alabilirsiniz. Aroma açısından daha yoğun ve asit değeri düşük zeytinyağı ile belli soslar ile veremeyeceğiniz lezzet kazandırma ve eti yumuşatma işlemlerini yapabilirsiniz. Sızma zeytinyağı, diğer yağlara göre daha düşük bir yanma noktasına sahiptir. (Ayçiçek yağları ortalama 230 derecelerde yanarken Naturel sızma zeytinyağı ortalama 200 derece değerlerinde yanmaktadır.) Rafine zeytinyağı, sızma yağdan daha yüksek yanma noktasına sahip olduğundan kızartma yapmak için daha iyi bir seçenek olabilir. Sızma zeytinyağı, biber aroması, çiğ badem aroması ve çeşitli aromaları barındırdığı için salatalarda en iyi seçimdir. En basit salata sosu bile yüksek kaliteli bir zeytinyağı ile aromatik ve lezzetli bir sosa dönüşebilir.
 

₺259,90 KDV Dahil
₺349,90 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺79,90 KDV Dahil
₺99,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
₺59,90 KDV Dahil
₺79,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Yeni Ürün
₺39,90 KDV Dahil
₺49,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Yeni Ürün
1